ZAPOTRZEBOWANIE NA PŁYNY W CIĄŻY

Właściwe nawodnienie jest równie ważne, co odpowiednio zbilansowana dieta. Przyjmuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać 1,5-2 l płynów w ciągu doby. Oczywiście wartości te są zmienne i zależne, np. od stanu fizjologicznego, rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej, pracy czy chorób towarzyszących.

Jednym ze stanów fizjologicznych, podczas którego zapotrzebowanie na płyny wzrasta, jest właśnie ciąża. Przyjmuje się, że w kobiety w ciąży powinny wypijać ok. 2,4 l płynów na dobę. Zdecydowaną większość, bo 80% powinna stanowić czysta woda. Przyszłe mamy (i nie tylko) powinny unikać słodzonych napojów gazowanych (uwaga na ukryty cukier, który w nadmiernych ilościach odłoży się w zapasową tkankę tłuszczową), mocnej kawy i herbaty, napojów energetyzujących, o alkoholu nie wspominając!

Dlaczego nawodnienie jest takie ważne? Bo od niego zależy utrzymanie dobrego samopoczucia. Lekkie odwodnienie, i to nie tylko w czasie ciąży, może skutkować bólami i zawrotami głowy czy brakiem koncentracji. Ponadto właściwe nawodnienie zapewnia utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry i jej nawilżenie. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że woda = właściwy przebieg procesów metabolicznych. Dzięki niej organizm oczyszcza się z toksyn, a w połączeniu z błonnikiem usprawnia przesuwanie treści w przewodzie pokarmowym. 

Dolegliwością, która często towarzyszy przyszłym mamom, są obrzęki. Mogą być spowodowane nadmiarem soli w diecie, siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej, ale również niedostateczną dobową podażą płynów. Organizm w stanie zagrożenia, spowodowanego zbyt małą podażą wody, zaczyna ją oszczędzać i stąd obrzęki. Aby się ich pozbyć, wystarczy uzupełnić niedobór płynów. 

Pamiętajmy, żeby nawadniać się małymi łykamiprzez cały dzień, bo to zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Niewskazane jest gwałtowne wypijanie, np. szklanki wody na raz.


NAJNOWSZE
Kofeina w ciąży
FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy
KATEGORIE

KONTAKT

COPYRIGHTS 2021 CENTRUM odRODZENIA
REALIZACJA: JVID Media