STRES W CIĄŻY

Ciąża to niewątpliwie jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakiej może doświadczyć kobieta. Mnóstwo zmian, zachodzących zarówno w organizmie, jak i codziennym życiu, mogą przyczynić się do, zwiększonej niż dotychczas, stresowej odpowiedzi organizmu na wszystko, co nowe. Spokojne podejście do nowej sytuacji czy problemu, z pewnością pozwoli uniknąć negatywnych emocji, nie pogarszając przy tym nastroju. Kobiety, które w czasie ciąży w określony przez siebie sposób radzą sobie z wyzwaniami, wykazują szeroki wachlarz możliwości rozwiązania trudnej sytuacji, odczuwają większą kontrolę nad tym, co dzieje się dookoła nich, łatwiej znoszą poród a ich dzieci rodzą się z lepszą kondycją psychofizyczną.

Ile kobiet w ciąży, tyle różnych sposobów i metod raczenia sobie ze stresem. Najczęściej opierają się one o trzy zasady: unikanie problemów, ich rozwiązywanie, pozytywna ocena sytuacji. Radzenie sobie poprzez unikanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Łączy się ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym. Wymaga mnóstwo energii, której i tak kobiety w ciąży często mają niewiele. Próbując na siłę pozbyć się złych emocji, stają się jeszcze bardziej pobudzone i rozdrażnione. Rozwiązanie problemu to jeden z bardziej efektywnych sposobów pozbycia się stresu. Kobieta w ciąży nie powinna jednak całej swojej uwagi skupiać wyłącznie na nim. Bowiem nadmierna koncentracja na danej sytuacji czy czynniku stresogennym, może przysporzyć dodatkowych zaburzeń psychicznych i behawioralnych, pogłębiając odczucie niepokoju. Najmniejszy stres i zaburzenia u kobiet w ciąży wywołuje metoda pozytywnego myślenia. Pozytywne postrzeganie sytuacji stresującej, z reguły przynosi więcej korzyści niż szkody. Kobieta pozytywnie nastawiona do ciąży i wszystkiego, co z nią związane, świadoma własnej wartości, radzi sobie lepiej. Optymizm, czerpanie z okresu ciąży wszystkiego, co najlepsze i radosne oczekiwanie na narodziny dziecka, to dodatkowe czynniki ochronne.

Stres to czynnik, który coraz częściej towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Może wywoływać szereg niepożądanych reakcji, takich jak bóle głowy, utratę apetytu, częste zmiany nastroju, bezsenność, a najgorszym przypadku nawet depresję. Ciąża to szczególny stan, dlatego kobiety, w miarę możliwości, powinny unikać stresu oraz umieć się skutecznie zrelaksować. Warto jest podzielić się swoimi obawami czy niepokojem z partnerem, mamą bądź lekarzem. Rozmowa to dobry sposób na pozbycie się złych emocji i zaznanie ulgi. Kobieta powinna również zadbać o swój sposób odżywiania, wprowadzić do codziennej diety produkty, które dodadzą sił i witalności. Niezmiernie ważny jest także sen. Pomoże zregenerować siły po męczącym, stresującym dniu, a także spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Ciepła kąpiel to doskonały sposób na rozluźnienie, ułatwiający zasypianie. Ulubiona książka, uspokajająca muzyka, spacer, medytacja to także czynniki, które złagodzą przykre objawy po stresującym dniu.

NAJNOWSZE
Kofeina w ciąży
FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy
KATEGORIE

KONTAKT

COPYRIGHTS 2021 CENTRUM odRODZENIA
REALIZACJA: JVID Media