Światowy Tydzień Karmienia Piersią trwa w najlepsze i to dobra okazja, aby nieco bardziej pochylić się nad tematem samej fizjologii laktacji. Czy wiedziałyście, że laktację dzielimy na 4 fazy? Są to:
- mammogeneza
- laktogeneza
- laktacja właściwa
- inwolucja
Pierwszy etap, mammogeneza, to zmiany związane z rozwojem i wzrostem tkanki gruczołowej. Pod wpływem hormonów kanaliki znajdujące się w piersi rozrastają się, dojrzewają i tworzą pęcherzyki. W pęcherzykach końcowych powstają laktocyty, które finalnie odpowiadają za produkcję mleka.
Drugi etap, laktogeneza, dotyczy już w pełni rozwiniętego gruczołu piersiowego i związany jest stricte z wydzielaniem mleka. Laktogeneza dotyczy okresu ciąży i czasu po porodzie.
Trzeci etap, laktacja właściwa, to czas, w którym następuje stabilizacja produkcji mleka kobiecego. Ssanie piersi przez dziecko pobudza produkcję prolaktyny, a ta z kolei pobudza produkcję mleka. Natomiast oksytocyna, wydzielana również pod wpływem ssania piersi, powoduje skurcz komórek i wypływ mleka.
Czwarty etap, inwolucja, zaczyna się z chwilą zaprzestania regularnego opróżniania piersi. Zastój mleka w pęcherzykach mlecznych, brak odruchów prolaktynowego i oksytocynowego prowadzi do apoptozy komórek gruczołowych i zahamowania laktacji.